ЗДРАВНИ ГРИЖИ ЗА ЛЯТОТО
Едно от правилата за постигане на добро здраве през лятото е да вършим повече неща навън, сред природата, така ще постигнем спокойствие и удоволетворение от себе си, вместо да се превъзбуждаме и напрягаме. Излизайки навън е добре да съобразим факта, че се излагаме на слънце и да използваме слънцезащитен крем. Задължително трябва да намажем зоните, които не са покрити с дреха и да предпазим кожата си от изгаряне и пигментации.
Трябва да укрепваме здравето си и чрез храната през лятото. Лятното меню трябва да е лесно смилаемо –плодове, особено пъпеши и диня, зеленчуци, овесена каша. Избягвайте да поемате студени храни, тъй като водят до функционални разстройства на червата и стомаха като причиняват болки, разстройство и повръщане.През летния сезон е добре да се консумират храни, които противодействат на жегата. Храни, които възстановяват и укрепват жизнената енергия и подпомагат отделянето на слюнка. Такива храни са дините, ягодите, сокът от джанки, зелен чай и други.
Калявайте своята психика и работете за постигане на устойчивост в горещниците. Ако успеете да запазите спокойствие и душевно равновесие, ще имате усешане за прохлада.
Не прекалявайте с охлаждането, в противен случай има опасност от поява на болки в ставите, безчувственост и дори парези на лицето и крайниците. Да не се спи на влажен под, на течение или на открито, под сянка на стряха, нито пък при включен вентилатор – така ще избегнете простудяване, което би довело до заболявания като кривогледство, причинено от сковаване на очния нерв,изкривяване на устата и странична парализа (хемиплегия).Завивайте пъпа, докато се наслаждавате на прохладата, добре е да покриете с кърпа и долната част на корема си, понеже са уязвими на простуди.
При високите летни температури е добре да се намали интензитета на работата.При труд и движение на открито е добре да се носи шапка или чадър, да се носят бели или светли дрехи, да се почива на сянка или хлад. Добре е да се спи повече.Добре е да се предпазваме от смущения в телесната температура. Когато се работи в условията на висока температура, вътрешната температура в тялото не се отделя достатъчно бързо и постепенното й покачване води до раздразнителност, главоболие, замайване, гадене, жажда, отпадналост на крайниците, тикове и мускулни болки, дори припадък (това е топлинен удар).
При работа и движение на открито в жегите се стига до разширяване на кръвоносните съдове в мозъка и дори до кръвоизлив, като предвестници могат да са главоболие, замайване, дори загуба на съзнание. Това са симпоми на слънчевия удар („слънчасване”).
КAК ДА ЗАЩИТИТЕ СЪРЦЕТО СИ
Пристъпът на стенокардия особено често настъпва след бързо ходене. Като едно от проявленията на исхемичната болест на сърцето, той може да сигнализира за себе си чрез стягане в гърдите, болка, затруднено дишане. Може да се появи студена пот, пулсът пада.
При наличие на тези симптоми лекарите съветват да се сложи под езика нитроглицерин – не повече от една таблетка, тъй като той сваля налягането. След това обезателно трябва да се поседи или полежи. Ако лекарството не помага в течение на 20 мин., незабавно трябва да се извика лекар!
Променливото кръвно налягане е една от неприятностите в горещото време. Ако спадне от топлината, настъпва внезапна слабост, а ръцете и краката неочаквано стават горещи – това е спазъм на съдовете. За да се премахне, крайниците трябва колкото може по-бързо да се охладят, краката да се поставят нависоко.
При „скокове“ в налягането хипертониците трябва да покрият главата си с нещо студено, за да се оттече кръвта.Обикновената негазирана вода е най-доброто средство срещу сгъстяването на кръвта и тромбози. Особено е важно за страдащите от атеросклероза да пият достатъчно вода.
Лекарите препоръчват в горещините да носим със себе си влажни салфетки. Ако ви притъмнее пред очите и ви се завие свят, скрийте се на сянка, приседнете, разтрийте вътрешната страна на ръцете, слепоочията и главата с влажна салфетка. Ако салфетките са пропити с амоняк, можете да ги поднесете пред носа. Можете да намокрите с вода кърпа или салфетка и да я поставите на врата и раменете за охлаждане на съдовете.
5 златни правила - за да опазите сърцето си
Обръща се все повече внимание на мерките, които намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.Много научни изследвания показват реалната полза от здравословното хранене и контрола на рисковите фактори. Резултатите от ново изследване доказват, че ако бъдат спазвани следните препоръки, отнасящи се до диетата и начина на живот, вероятността от инфаркт може да бъде намалена с до 92%.Всеки един от тези навици поотделно също намалява опасността от сърдечно-съдови заболявания.
1. Употребявайте пресни зеленчуци, плодове и риба, а също така продукти, които са подложени на минимална термична обработка.
2. Употребявайте алкохол в умерени количества, като избягвате концентратите.
3. Наблюдавайте своята талия – нейният обем не трябва да надвишава обема на бедрата.
4. Всеки ден ходете пеша или карайте колело в продължение на поне 40 минути, а 1 час седмично отделяйте за гимнастика.
5. Не пушете.